Yükleniyor

MEKAN MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMİ

MEKAN MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Mekan mimari fotoğraf çekimi her ne kadar fotoğrafçılığın en kolay dallarından biri olarak gözükse de yetersiz fotoğrafçılık bilgileri, uygun olmayan ışık şartları ve kadraj açısının doğru yakalanmaması gibi olumsuz şartların oluşması durumunda mimari fotoğrafçılık yapan fotoğraf sanatçısının önemi ortaya çıkmaktadır. Hiç şüphesiz mimari fotoğraflar çok iyi bir bakış açısı ve tecrübe gerektirmektedir. Yıllardır dünyaca ünlü mekan ve mimari yapıların fotoğraflarını çekmiş olan Fotoğraf Ofisi kadromuz, iç ve dış mekan çekimleri konusunda almış oldukları akademik eğitimi fotoğraflarına yansıtmak konusunda çok hassas bir çalışma gerçekleştirmektedirler.

İç Mekan Mimari Çekim

Mimari fotoğrafçılık kategorisinde gerçekleştirmiş olduğumuz iç mekan mimari fotoğraf çekimi çalışmalarımıza dair galerilerimizi aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

Duvarlar Mimari Fotoğrafçılıkla Dile Geliyor!

Mekan mimari fotoğraf çekimi her mekanın ve mimari yapının kendine özgü bir karakteri var. Fotoğrafçılar bizim görmekte ya da anlamakta zorlandığımız bu karakterleri ve mekanların hikayelerini ortaya çıkarıyorlar. Mekan ve mimari fotoğrafçılık ile tarihi binalar, turistik tesisler, restoran ve kafeler, konser alanları, tiyatrolar, sergi mekanları, kütüphaneler ve daha pek çok mimari yapı sergileniyor.

Restoranınızı, mağazalarınızı, firma ve hizmet alanlarınızı müşterilerinize tanıtın: Mimari fotoğrafçılık…

Mimari fotoğrafçılık, alanında özellikle tarihi binalar, köşkler ve kendine has güzelliği olan yapılar iç ve dış profesyonel fotoğraf çekimi ile tanıtılır. Belirli bir konspette, mekanın bütün güzelliğini gözler önüne seren görseller oldukça zevkli bir mekan fotoğraf çekimi sürecini kapsar. Mekan mimari fotoğraf çekimi İç mimari çekimlerde geniş açılı lensler veya balık göz lensler kullanılır. Dış mekan mimari çekimlerde süper geniş açılı lensler kullanıldığı olur. Böylece mekanınız en iyi şekilde yansıtılmış olur. Mimari fotoğrafçılık sırasında:

• SLR veya DSLR Fotoğraf Makinesi
• Objektif
• Flash
• Üç ayak çekimlerin vazgeçilmezidir.

OTEL-FOTOGRAF-CEKIMI-1024x684 MEKAN MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMİ
OTEL FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Neden Mekan Çekimi? – Dip Köşe Tanıtım!

Türkiye’de reklamcılık ve tanıtım çalışmaları genellikle televizyon ve internet üzerinden yapılıyor. Mekan fotoğrafçılığı ise ülkemizde yeni yeni dikkat çekiyor. Özellikle turizm sektöründe otel, pansiyon ve tatil köyleri ile holdingler ve spor salonları bu yöntemi kullanıyor.

İnternet sitelerinde ve firmaların tanıtım materyallerinde yer alan fotoğraflar ile mekanın ve yapının özellikleri aktarılıyor. Mekanı olan her firma gibi siz de sahip olduğunuz yeri etkili bir şekilde tanıtmak için mimari fotoğrafçılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Mimari fotoğrafçılık görsel tanıtım modellerinden en etkili ve sonuç alınanlardandır.Mimari fotoğrafçılık fiyatları bu nedenle diğer fotoğrafçılık hizmetlerinden pahalı olabilir. Genellikle çekim yapılacak sektöre, çalışma saatlerine ve mekanlarına, kullanılan ekipmanlara ve ekstra hizmetlere göre değişiklik gösterir.

Mekan-mimari-fotograf-cekimi MEKAN MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMİ
Mekan mimari fotoğraf çekimi

 Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

Mekan mimari fotoğraf çekim fotoğraf çekimi konusunda meydana gelen gelişmeler sonrasında artık insanlar akla gelen gelmeyen pek çok farklı konu ile alakalı gerekli olan en yüksek performansı almak adına araştırmalarda bulunuyorlar. Özellikle son dönemlerde en gözde fotoğraf çeşitlerinin başında ise mekan ve mimari fotoğrafçılığı gelmektedir. Basitmiş gibi görülse de aslında oldukça fazla deneyim gerektiren çekimler arasından yer alan bu fotoğraf çekimleri için konusunda bilgi sahibi fotoğrafçılar tarafından yapılacak olan çekimler sonrasında ortaya oldukça başarılı sonuçlar çıkartılmış olacaktır. Mekan ve mimari fotoğrafçılığı, geniş alanlar üzerinden yapılmakta olan fotoğraf çekimleri olarak bilinmektedir. Bundan dolayı fotoğrafçıların çekim öncesinde gerekli olan her türlü görüşme ve planlama çalışmalarını eksiksiz olarak yapmalıdır.

Aksi halde yapılacak olan çalışmalar esnasında meydana gelecek olan olumsuzluklardan ötürü mekan ve mimari fotoğrafçılığı çalışmaları ciddi anlamda sekteye uğrayacaktır. Mekan fotoğrafçılığı esnasında genel itibari ile işletmelere ait olan mekanların dergiler, internet siteleri ya da reklamlarda gösterilmesi adına gerekli olan çekim teknikleri kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak kapalı alanlarda yapılan bu çekimlerde mekanın her bir detayının üzerinde dikkatli bir şekilde durulması adına gerekli olan her türlü detay, çekim öncesinde fotoğrafçı tarafından eksiksiz olarak belirlenecektir. Mekan fotoğraf çekimi esnasında en önemli olan detayların biri hiç şüphesiz ki bu alanın mümkün olan en albenili şekilde görülmesini sağlamaktır.

Mekanda öne çıkartılacak olan alanların doğru olarak belirlenmesi, sıcak bir görünüme ulaştırılması adına başta ışık seçimi olmak üzere gerekli olan her türlü detayın eksiksiz olarak yerine getirilmesi adına mekan ve mimari fotoğrafçılığının yapılması adına gerekli olan hazırlıklara başlanacaktır. Çekimler esnasında ışık detayları söz konusu olduğu zaman ilk önce akla gelen şeylerden biri çekimlerin yapılacağı dönemindeki ışık seçimleri. Fotoğrafçıların büyük bir kısmı sabah ya da öğlen saatleri esnasında mümkün olduğu kadar doğal ışıktan yararlanmayı tercih ederler. Lakin mekanın durumuna göre ışık kullanımı konusunda farklılıkların yapılması da yine fotoğrafçılar tarafından üzerinde durulacak olan konular içerisinde kendine yer bulacaktır.

Bunun yanı sıra mekan ve mimari fotoğrafçılığı bünyesinde yer alacak olan mimari fotoğrafçılığı pek çok kişi için oldukça kolay bir işmiş gibi görülebilir. Lakin oldukça geniş alanlarda yapılabilmekte olan bu fotoğrafçılıkta en ufak bir detayın bile gözden kaçırılması sonrasında ortaya tahmin edilenden çok daha büyük sorunlar çıkabilmektedir. Mimari fotoğrafçılık yalnızca mimari anlamda bilindik eserlerin fotoğraflanması adına kullanılmaz. Bununla beraber var olan tarihi yapıların doğru şeklide fotoğraflanması da yine mimari fotoğrafçılık bünyesinde değerlendirilmektedir. Fotoğrafçı bu aşamada en iyi sonuçların alınması adına çekimlerin öncesinde işlemlerin yapılacağı yere giderek burada var olan detayları inceleyecektir. Bu aşamada mimarlardan ya da mimari konuda deneyim sahibi olan kişilerden alınacak olan yardım, çalışmaların en iyi şekilde elde edilmesi adına önemlidir.

Her türlü detayın üzerinde durulmasından sonra ise artık mekan ve mimari fotoğrafçılığı adına çalışmalara başlanmış olacaktır. Farklı açılardan yapılacak olan bu çekimlerde temel amaç; belirtilen alan ile alakalı istenilen özelliklerin ön plana çıkartılmasıdır. Çekimlerin yapılmasından sonra fotoğrafçı elde etmiş olduğu ham görüntüleri inceleyerek bunlar arasından hangilerini kullanabileceğine karar verecektir. Bu aşamadan sonra ise artık ham görüntülerin doğru şekilde işlenmesine sıra gelir. Deneyimli bir fotoğrafçı, her türlü fotoğraf düzenleme programını en iyi şekilde bilir ve bunları istenilen doğal görüntünün çıkması adına kullanır. Bunun sonucunda ise ortaya tam anlamıyla insanların isteklerini karşılayacak tarzda fotoğraflar çıkmış olur.