Blog updates

Latest news & updates
Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

16 Mayıs 2017

                                               Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

 

Fotoğraf çekimi konusunda meydana gelen gelişmeler sonrasında artık insanlar akla gelen gelmeyen pek çok farklı konu ile alakalı gerekli olan en yüksek performansı almak adına araştırmalarda bulunuyorlar. Özellikle son dönemlerde en gözde fotoğraf çeşitlerinin başında ise mekan ve mimari fotoğrafçılığı gelmektedir. Basitmiş gibi görülse de aslında oldukça fazla deneyim gerektiren çekimler arasından yer alan bu fotoğraf çekimleri için konusunda bilgi sahibi fotoğrafçılar tarafından yapılacak olan çekimler sonrasında ortaya oldukça başarılı sonuçlar çıkartılmış olacaktır. Mekan ve mimari fotoğrafçılığı, geniş alanlar üzerinden yapılmakta olan fotoğraf çekimleri olarak bilinmektedir. Bundan dolayı fotoğrafçıların çekim öncesinde gerekli olan her türlü görüşme ve planlama çalışmalarını eksiksiz olarak yapmalıdır.

   Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

Aksi halde yapılacak olan çalışmalar esnasında meydana gelecek olan olumsuzluklardan ötürü mekan ve mimari fotoğrafçılığı çalışmaları ciddi anlamda sekteye uğrayacaktır. Mekan fotoğrafçılığı esnasında genel itibari ile işletmelere ait olan mekanların dergiler, internet siteleri ya da reklamlarda gösterilmesi adına gerekli olan çekim teknikleri kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak kapalı alanlarda yapılan bu çekimlerde mekanın her bir detayının üzerinde dikkatli bir şekilde durulması adına gerekli olan her türlü detay, çekim öncesinde fotoğrafçı tarafından eksiksiz olarak belirlenecektir. Mekan fotoğraf çekimi esnasında en önemli olan detayların biri hiç şüphesiz ki bu alanın mümkün olan en albenili şekilde görülmesini sağlamaktır.

   Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

Mekanda öne çıkartılacak olan alanların doğru olarak belirlenmesi, sıcak bir görünüme ulaştırılması adına başta ışık seçimi olmak üzere gerekli olan her türlü detayın eksiksiz olarak yerine getirilmesi adına mekan ve mimari fotoğrafçılığının yapılması adına gerekli olan hazırlıklara başlanacaktır. Çekimler esnasında ışık detayları söz konusu olduğu zaman ilk önce akla gelen şeylerden biri çekimlerin yapılacağı dönemindeki ışık seçimleri. Fotoğrafçıların büyük bir kısmı sabah ya da öğlen saatleri esnasında mümkün olduğu kadar doğal ışıktan yararlanmayı tercih ederler. Lakin mekanın durumuna göre ışık kullanımı konusunda farklılıkların yapılması da yine fotoğrafçılar tarafından üzerinde durulacak olan konular içerisinde kendine yer bulacaktır.

   Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

Bunun yanı sıra mekan ve mimari fotoğrafçılığı bünyesinde yer alacak olan mimari fotoğrafçılığı pek çok kişi için oldukça kolay bir işmiş gibi görülebilir. Lakin oldukça geniş alanlarda yapılabilmekte olan bu fotoğrafçılıkta en ufak bir detayın bile gözden kaçırılması sonrasında ortaya tahmin edilenden çok daha büyük sorunlar çıkabilmektedir. Mimari fotoğrafçılık yalnızca mimari anlamda bilindik eserlerin fotoğraflanması adına kullanılmaz. Bununla beraber var olan tarihi yapıların doğru şeklide fotoğraflanması da yine mimari fotoğrafçılık bünyesinde değerlendirilmektedir. Fotoğrafçı bu aşamada en iyi sonuçların alınması adına çekimlerin öncesinde işlemlerin yapılacağı yere giderek burada var olan detayları inceleyecektir. Bu aşamada mimarlardan ya da mimari konuda deneyim sahibi olan kişilerden alınacak olan yardım, çalışmaların en iyi şekilde elde edilmesi adına önemlidir.

   Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

Her türlü detayın üzerinde durulmasından sonra ise artık mekan ve mimari fotoğrafçılığı adına çalışmalara başlanmış olacaktır. Farklı açılardan yapılacak olan bu çekimlerde temel amaç; belirtilen alan ile alakalı istenilen özelliklerin ön plana çıkartılmasıdır. Çekimlerin yapılmasından sonra fotoğrafçı elde etmiş olduğu ham görüntüleri inceleyerek bunlar arasından hangilerini kullanabileceğine karar verecektir. Bu aşamadan sonra ise artık ham görüntülerin doğru şekilde işlenmesine sıra gelir. Deneyimli bir fotoğrafçı, her türlü fotoğraf düzenleme programını en iyi şekilde bilir ve bunları istenilen doğal görüntünün çıkması adına kullanır. Bunun sonucunda ise ortaya tam anlamıyla insanların isteklerini karşılayacak tarzda fotoğraflar çıkmış olur.

   Mekan ve Mimari Fotoğrafçılığı

Write a Comment

WhatsApp İletişim